wtorek, 4 kwietnia 2017

Nowości książkowe : styczeń - marzec 2017

Nowości książkowe : styczeń - marzec 2017Początek roku nie jest okresem obfitującym w nowości książkowe,  pojawiające się na półkach księgarskich . Ukazuje się duża ilość tytułów nietrafionych , które są mocno reklamowane .

Postanowiłem jeszcze raz przejrzeć tegoroczne nowości i ze zdziwieniem dostrzegłem  dużą ilość kilka wybitnych książek według mojej subiektywnej oceny opracowań , powieści , książek historycznych .1.Grzesiuk. Król Życia -  Bartosz Janiszewski .  Biografia Grzesiuka to obraz Warszawy , tej która odeszła , Warszawy plebejskiej, ze swoim specyficznym klimatem, Warszawy , przedstawianej stronniczo, bez analizy, Warszawy funkcjonującej nadal w świadomości Warszawiaków . Przedwojenny Czerniaków i okoliczne osiedla, świat którego już nie ma ale budzący nadal nostalgię.

2.Sztuka kochania - Michalina Wisłocka .   Wznowienie kultowego poradnika Michaliny Wisłockiej było wyjątkowo trafionym posunięciem .  W okresie PRL , Sztuka Kochania Wisłockiej została wydana w nakładzie 7 milionów egzemplarzy , temat seksu przestał być tematem tabu  , a sama Wisłocka przekazała kilka fundamentalnych tez na temat miłości pomiędzy dwojgiem ludzi, których spełnienie jest warunkiem koniecznym przetrwania różnych okresów w życiu zakochanych osób
3. Hel 3 -  Grzędowicz Jarosław  Właściwie nie przepadam za fantastyką ale po przeczytaniu powieści Grzędowicza muszę całkowicie zweryfikować swoje preferencje . Hel 3 - to wizja świata przyszłości. Autor zaskakuję głębią swoich przemyśleń , analiz natury socjologicznej i społecznej , a wszystko to w postaci fantastyki . Czyżby to jest fantastyka? Czytając uważniej możemy dojść do wniosku , że już teraz jesteśmy świadkami procesów , które doprowadzą do tak przerażającego świata jak w powieści . Grzędowicz jest dla mnie w tej chwili autorem numer jeden
4.Demaskator - John Grisham 

Klasyczny thriller prawniczy . John Grisham wprowadza ponownie czytelnika w zawiłości systemu prawnego , który odciska swoje piętno na życiu obywateli. Sprawiedliwość systemu prawnego,  niestety zależy od ludzi decydujących o niuansach przepisów prawnych , tak jest kiedy reprezentanci systemu prawnego są ludźmi kompetentnymi i uczciwymi . Co się jednak stanie , kiedy żaden z tych warunków nie zostanie spełniony? Każdy z nas niezależnie od państwa w którym żyjemy , może stać się ofiarą nieuczciwości przedstawicieli prawa . Jak walczyć z tego typu przypadkami, możemy dowiedzieć się z najnowszej powieści Grishama, demaskującego ponownie przestępcze zachowania tych, którzy powinni stać na straży prawa i sprawiedliwości.

Demaskator- John Grisham


5.Tu byłem. Tony Halik - Mirosław Wlekły przedstawił Halika w  świetle , które odsłoniło rysy na brązowym pomniku stworzonym przez media i samego Halika. Kim był Tony Halik? Był zapewne wielkim podróżnikiem, ukazującym piękno nieznanych rejonów świata , przeciętnemu obywatelowi PRL . Programy Tonego Halika i Elżbiety Dzikowskiej, emitowane w polskiej telewizji przyciągały miliony telewidzów . Pasjonowaliśmy się dziewiczymi rejonami świata ukazywanymi przez podróżnika, podziwialiśmy jego odwagę i determinację oraz pasję do podróży .

W życiu Halika było jednak kilka zagadkowych okresów . Wlekły odkrył , że Halik nigdy nie był pilotem RAF, nigdy nie był żołnierzem PSZ na Zachodzie , jak sam Halik twierdził .

Tony Halik był mitomanem, ukrywającym mroczne epizody swoje życia .

Biografia Tonego Halika napisana przez Mirosława Wlekłego to pasjonująca lektura,  podobnie jak pełne przygód życie Halika

Tu byłem. Tony Halik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz