niedziela, 12 marca 2017

Polecane książki . Czy warto przeczytać ?Jakie kryteria decydują o wyborze książki do czytania? 

Każdy z nas ma określone upodobania , lubi twórczość konkretnych autorów , preferuje  określony rodzaj literatury .  Przy ogromnej ilości tytułów na rynku księgarskim , nasze wybory nie często są trafne , Sugerujemy się reklamami w mediach , w blogosferze , na forach internetowych , sugerujemy się listami bestsellerów na stronach poszczególnych księgarni internetowych .

 O czym powinniśmy wiedzieć ? 

Czy spotkaliście się kiedyś w opisie książki z negatywną oceną jej treści? Takie przypadki nie występują . Wszystkie  powieści są wybitne , każdy pisarz w najnowszej swojej powieści wspiął się na szczyt swoich możliwości ale nadal rysuje przed nim świetlana przyszłość , bo najlepsze powieści dopiero przed nim .

Często niestety podczas czytania hitu rynkowego , okazuje się , że to co czytamy to zwykły gniot . Powieść napisana sprawnie ale następuje nieciągłość akcji , widać , że pisarzowi w pewnym momencie zabrakło pomysłu , wykorzystał schematyczne rozwiązanie zaczerpnięte z twórczości innych pisarzy .

Żywot wielu powieści na rynku księgarskim bywa często krótki . Wykreowani pisarze dzięki reklamie , przestają w końcu do czytelników . Rynek księgarski obarczony  bezwładnością w końcu  weryfikuje jakość literatury . Powieści nie wytrzymują próby czasu . Nie jest to zjawisko nowe , przypomnijmy sobie , które powieści z okresu PRL przetrwały , które są nadal chętnie czytane .

Moc spontanicznego przekazu 

Co warto przeczytać ? Możemy spytać się naszych znajomych , możemy skorzystać z blogów , tych blogerów , dla których pisanie o książkach jest pasją i równocześnie mają ogromną wiedzę na temat literatury . Dawniej takimi ludźmi byli księgarze ale dzisiaj księgarń jest coraz mniej , a ich znaczenie w kreowaniu gustów czytelniczych jest marginalne .

Księgarnie internetowe  - tutaj powstaje trudność z uzyskaniem rzetelnej oceny tytułu , który pragniemy zakupić , z drugiej strony klienci często nie próbują zasięgnąć informacji Wystarczy napisać maila i raczej powinniśmy otrzymać odpowiedź , może nie natychmiast ale trzeba spróbować . Brak bezpośredniego kontaktu ze sprzedającym także przyczynia się do opanowania rynku przez pozycje  niskiego lotu wspierane kampanią reklamową ,

Jakie książki poleca nasza księgarnia ?

Każdą o której możemy powiedzieć coś więcej poza informacją zawarta na okładce , możemy również  przekazać opinię innych . Trudno przeczytać każdą książkę, jest to niemożliwe ale z śmiało możemy polecić wybitny reportaż :


Tak jak przy zakupach innych produktów nie zawsze powinniśmy kierować się reklamami ale w tej chwili , to reklamy decydują  o tym co czytelnicy czytają . Prawdopodobnie ten sposób promocji książek przyczynia  się  do spadku poziomu czytelnictwa w Polsce , poziomu który nigdy nie był wysoki  w porównaniu z innymi państwami . 
4 komentarze:

 1. Jejku, bardzo proszę o naprawę zapisu znaków interpunkcyjnych - spacja powinna być tylko po nich, nie przed. Taki zapis rozprasza do tego stopnia, że tekst ledwo da się czytać.
  A w Polsce niski poziom czytelnictwa robią w sporej mierze ceny... Książki u nas kosztują tyle, co na Zachodzie, a zarobki mamy zdecydowanie niższe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję, za uwagi . Co do ceny książek, to rzeczywiście ich ceny są wysokie ale jeszcze poniżej tych na zachodzie

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam zaglądać do nowości w równym stopniu jak sięgać po dawne publikacje, zawsze znajdę coś dla siebie, kieruję się wewnętrznymi potrzebami czytelniczymi w danej chwili, nastrojem i typem przygody, która na mnie czeka. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze względu na charakter pracy, mam dostęp do wielu nowych książek jakie się ukazują . Przeglądam także zapowiedzi. Kiedy nasza księgarnia internetowa otrzyma kolejną partię nowych tytułów , staram się przeczytać choćby fragment każdej. Niestety , każdy gatunek literacki zalewany jest tytułami , których szczerze bym nie polecił . Dziękuję za miły komentarz :)

   Usuń