środa, 19 kwietnia 2017

Hel 3 - Jarosław Grzędowicz

       Grzędowicz należy do czołowych polskich pisarzy pod względem popularności . Popularność autora skłoniła  mnie do przeczytania  pierwszej  książki z fantastyki po latach  . Co jest takiego w pisarstwie Jarosława Grzędowicza , że jego twórczość cieszy się tak dużym uznaniem?
Akcja powieści Grzędowicza  Hel 3 dzieje się w 2058 roku, świat w którym żyją ludzie  stał się całkowicie zdehumanizowany , jest to cywilizacja w której życie realne całkowicie przenika się z wirtualną rzeczywistością, jaka funkcjonuje w meganecie - następcy internetu.

  Wizja przyszłości prezentowana przez Grzędowicza napawa nas smutkiem , to świat mocno skodyfikowany, zapewniający mieszkańcom egzystencję , zgodnie z regułą " zrównoważonego rozwoju" . Cóż bardziej fałszywego, niż pojecie zrównoważony rozwój? Ludzkości boryka się z problemem kurczących się zasobów, wszystkie narzucone regulacje, unifikują człowieka jako jednostkę . W społeczeństwie przyszłości nie ma miejsca na kreatywność, indywidualność, panuje coś na wzór sowieckiej "urawniłowki", nie funkcjonują więzi społeczne . 

Bohaterem książki jest Norbert,  młody chłopak , goniący za wydarzeniami, które można zarejestrować za pomocą nowoczesnych urządzeń , będących  ewolucyjnym rozwinięciem współczesnych smartfonów. Dzięki filmom wrzucanym do meganetu , zarabia na życie , otrzymując wynagrodzenie w zależności od liczby osób oglądających jego filmy . Norberta poznajemy w Dubaju, podczas nagrywania publicznej egzekucji jakiej chcieli dokonać islamiści przyszłości. 

Pozornie Norbert wychodzi z tej dramatycznej sytuacji bez szwanku i wraca w rodzinne strony czyli do Warszawy. Warszawa przyszłości nie jest tym samym jakie znamy obecnie , to miasto mieszane etnicznie, o ogromnych dysproporcjach ekonomicznych . 

Akcja powieści Grzędowicza rozwija się powoli ale gwałtowne zwroty akcji, nieoczekiwane roziązania , doskonale przemyślane przez Grzędowicza nioe pozwolą nam na znużenie . Powieść z fantastyki zmienia gatunek na powieść sensacyjną aby w końcówce stać się opowieścią o zmaganiach militarnych w niecodziennej scenerii . 

Hel -3 to powieść odmienna ale równocześnie nawiązująca fragmentami do najlepszych powieści Lema czy braci Strugackich , takie są moje odczucia . To powieść która na zawsze pozostanie w naszej świadomości , od początku zmuszając nas do przemyśleń . 

Hel -3 - to powieść którą można każdemu polecić jako literaturę na wysokim poziomie, mając  świadomość , że przetrwa ona próbę czasu i jej przesłanie,  z biegiem lat nie straci na aktualności . Dla potrzeb powieści autor wprowadził nowe słowa jak : nowosowieci, omnifon, meganet, Putin II .  Nowosowieci czy można wymyślić coś bardziej trafnego?

1 komentarz:

  1. Natknęłam się na tą książkę w jednym ze sklepów. Byłam rozdarta, ponieważ kocham powieści Grzędowicza, ale z drugiej strony tematyka nie bardzo mi pasowała. Ostatecznie jej nie kupiłam, ale chyba jednak się przekonam i po nią sięgnę. Dzięki za recenzję i zapraszam do siebie! :)
    atramentowy-swiat-ksiazek.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń