Pomimo publikacji wielu książek dotyczących Powstania Warszawskiego , opracowanie Anny Herbich zasługuje na szczególną uwagę . Wspomnienia 11 uczestniczek powstania , opracowane przez młodą debiutującą pisarkę , na nowo pozwalają nam zapoznać się z powstańczą Warszawą, atmosferą tamtych dni, postawami uczestników . Opracowanie nie tylko przybliża, czytelnikowi nieznane szerzej epizody powstańcze ale niesie ze sobą , ogromny ładunek emocjonalny. Strach, męstwo okazane podczas walk, poświęcenie a przede wszystkim patriotyzm , to wszystko wysuwa się na plan pierwszy.
Czytając wspomnienia opracowane przez Annę Herbich , musimy zadać sobie pytanie : Co decydowało o męstwie, tych młodych wówczas dziewcząt? Nietrudno znaleźć odpowiedź , ponieważ tajemnica do tak ogromnego poświęcenia wynikała z wychowania w duchu patriotycznym, w duchu umiłowania ojczyzny.
Prezentowane wspomnienia są także wędrówką po powstańczej Warszawie; powstanie w Wilanowie, Ochota z opisem dramatu ludności Ochoty w zapomnianym obozie przy Opaczewskiej, walki na Mokotowie i Czerniakowie .
Dla osób urodzonych w rodzinach , które przeszły dramat powstania , opowiadania Anny Herbich wydadzą się jakby znajome, te same zdarzenia opowiedziane z nieco innej perspektywy.
Dziewczyny z Powstania
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz